×

ملاحظة

Twitter Consumer Key not defined.

9th National Assembly: Full List of Senators Inaugurated

The ruling All Progressives Congress (APC) has the majority number of senators-elect with the Peoples Democratic Party (PDP) coming behind.

The ruling All Progressives Congress (APC) has the majority number of senators-elect with the Peoples Democratic Party (PDP) coming behind.

The Young Progressive Party (YPP) is the only other party outside of the two dominant ones that resumed to the ninth Senate with only one seat.

APC 56

PDP 45

YPP 1

Supplementary 4

Declaration under duress 1 

 See the full list of senators.

1. Kalu Orji Uzor (APC) – Abia North

2. Orji Theodore Ahamefule (PDP) – Abia Central

3. Enyinnaya Abaribe (PDP) – Abia South

4. Ishaku Elisha Cliff (PDP) – Adamawa North

5. Yaroe Binos Dauda (PDP) – Adamawa South

6. Dahiru Aishatu Ahmed (APC) – Adamawa Central

7. Akpan Bassey Albert (PDP) – Akwa Ibom North East

8. Christopher Stephen Ekpenyong (PDP) – Akwa Ibom North West

9. Eyakenyi Akon Etim (PDP) – Akwa Ibom South

10. Stella Oduah (PDP) – Anambra North

11. Uche Lilian Ekwunife (PDP) – Anambra Central

12. Ifeanyi Ubah (YPP) – Anambra South

13. Bauchi South – PDP (court order declares Alhaji Garba Dahiru winner)

14. Jika Dauda Halliru (APC) – Bauchi Central

15. Bulkachuwa Adamu Muhammad (APC) – Bauchi North

16. Degi Eremienyo Biobaraku Wangagra (APC) – Bayelsa East

17. Diri Douye (PDP) – Bayelsa Central

18. Ewhrudjakpo Lawrence (PDP) – Bayelsa West

19. Gabriel Suswam (PDP) – Benue North East

20. Emmanuel Yisa Orker-Jev (PDP) – Benue North West

21. Patrick Abba Moro (PDP) – Benue South

22. Kyari Abubakar Shaib (APC) – Borno North

23. Kashim Shettima (APC) – Borno Central

24. Ali Ndume (APC) – Borno South

25. Oko Rose Okoji (PDP) – Cross River North

26. Onor Sandy Ojang (PDP) – Cross River Central

27. Gershom Bassey (PDP) – Cross River South

28. Ovie Omo-Agege (APC) – Delta Central

*29. Peter Nwaoboshi (PDP) – Delta North*

30. James Ebiowou Manager (PDP) – Delta South

31. Egwu Samuel Ominyi (PDP) – Ebonyi North

32. Ogba Joseph Obinna (PDP) – Ebonyi Central

33. Micheal Ama Nnachi (PDP) – Ebonyi South

34. Ordia Akhimienmona Cliffford (PDP) – Edo Central

35. Alimikhena Francis Asekhame (APC)- Edo North

36. Urhoghide Matthew Aisagbonriodion (PDP)- Edo South

37. Adetunmbi Olubunmi Ayodeji (APC) – Ekiti North

38. Bamidele Micheal Opeyemi (APC) – Ekiti Central

39. Adeyeye Clement Adebayo (APC) – Ekiti South

40. Nnamani Chimaroke Ogbonnia (PDP) – Enugu East

41. Ike Ekweremadu (PDP) – Enugu West

42. Utazi Godfrey Chukwuka (PDP) – Enugu North

43. Danjuma Goje (APC) – Gombe Central

44. Amos Bulus Kilawangs (APC) – Gombe South

45. Alkali Saidu Ahmed (APC) – Gombe North

46. Onyewuchi Ezenwa Francis (PDP) – Imo East

47. Imo West – Pending (Declaration made under duress)

48. Imo North – Pending (Supplementary)

49. Mohammed Sabo (APC) – Jigawa South West

50. Hassan Ibrahim Hadeija (APC) – Jigawa North East

51. Sankara Danladi Abdullahi (APC) – Jigawa North West

52. Kwari Suleiman Abdu (APC) – Kaduna North

53. Sani Uba (PDP) – Kaduna Central

54. Laah Danjuma Tella (APC) – Kaduna South

55. Ibrahim Shekarau (APC) – Kano Central

56. Barau Jibrin (APC) – Kano North

57. Gaya Ibrahim Kabiru (APC) – Kano South

58. Babba Ahmad Kaita (APC) – Katsina North

59. Mandiya Bello (APC) – Katsina South

60. Abdullahi Kabir (APC) – Katsina Central

61. Abdullahi Abubakar Yahaya (APC) – Kebbi North

62. Adamu Mainasara Aliero Muhammad (APC) – Kebbi Central

63. Na Allah Bala Ibn (APC) – Kebbi South

64. Yakubu Oseni (APC) – Kogi Central

65. Kogi East – Pending (Supplementary)

66. Dino Melaye (PDP) – Kogi West

67. Umar Suleiman Sadiq (APC) – Kwara North

68. Oloriegbe Yahaya Ibrahim (APC) – Kwara Central

69. Ashiru Oyelola Yisa (APC) – Kwara South

70. Remi Tinubu (APC) – Lagos Central

71. Osinowo Sikiru Adebayo (APC) – Lagos East

72. Adeola Soloman Olamilekan (APC) – Lagos West

73. Akwashiki Godiya (APC) – Nasarawa East

74. Abdullahi Adamu (APC) – Nasarawa North

75. Tanko Al-Makura (APC) – Nasarawa South

76. Mohammed Sani Musa (APC) – Niger East

77. Abdullahi Aliyu Sabi (APC) – Niger North

78. Bima Muhammad Enagi (APC) – Niger South

79. Ibikunle Amosun (APC) – Ogun Central

80. Mustapha Ramoni Olalekan (APC) – Ogun East

81. Odebiyi Tolulope Akinremi (APC) – Ogun West

82. Boroffice Robert Ajayi (APC) – Ondo North

83. Akinyelure Patrick Ayo (PDP) – Ondo Central

84. Nicholas Tofowomo (PDP) – Ondo South

85. Surajudeen Ajibola Basiru (APC) – Osun Central

86. Fadahunsi Francis Adenigba (PDP) – Osun East

87. Oriolowo Adelere Adeyemi (APC) – Osun West

88. Folarin Teslim Kolawole (APC) – Oyo Central

89. Buhari Abdulfatai (APC) – Oyo North

90. Kola Ademola Balogun (PDP) – Oyo South

91. Plateau South – Pending (Supplementary)

92. Dimka Hezekiah Ayuba (APC) – Plateau Central

93. Gyang Istifanus Dung (PDP) – Plateau North

94. Thompson Sekibo (PDP) – Rivers East

95. Mpigi Barinada (PDP) – Rivers South East

96. Rivers West – Betty Apiafi (PDP)

97. Gobir Ibrahim Abdullahi (APC) – Sokoto East

98. Aliyu Wamakko (APC) – Sokoto North

99. Shehu Abubakar Tambuwal (APC) – Sokoto South

100. Bwacha Emmanuel (PDP) – Taraba South

101. Yusuf Abubakar Yusuf (APC) – Taraba Central

102. Isa Shuaibu Lau (PDP) – Taraba North

103. Gaidam Ibrahim Alhaji (APC) – Yobe East

104. Ahmed Lawan (APC) – Yobe North

105. Bomai Ibrahim Mohammed (APC) – Yobe South

106. Ya’u Sahabi (PDP) – Zamfara North

107. Mohammed Hassan (PDP) – Zamfara Central

108. Lawali Hassan (PDP) – Zamfara West

109. Tanimu Philip Aduda (PDP) – FCT.

As the 9th National Assembly is Inaugurated, I bring you some facts about the National Assembly researched and compiled by my humble self which I bet you don't know. Enjoy!

1. Ike Ekweremadu is the longest-serving presiding officer in the history of the National Assembly (NA) having served at the Deputy Senate President for 12 Consecutive Years.

2. Only 2 lawmakers has featured in all NA assembly Inauguration since the return of civil rule and the 4th Republic in 1999 till date. They are Sen. Ahmed Lawan and Hon. Nicholas Ebomo Mutu. They are both serving their 6th terms in the NA with their inauguration today.

3. Hon. Nicholas Ebomo Mutu representing Bomadi/Patani Federal Constituency, Delta state is the longest and highest serving Federal Lawmaker of the Green Chamber of the NA. He is on a 6th term.

4. With Femi Gbajabiamila emergence as the Speaker House of Representative, he is the first person in Nigeria history to ever hold the trio positions of the leader of the opposition (Minority Leader), Leader of the ruling party (Majority Leader) and Leader of the House of Representative (Speaker)

5. All except one of the 9 NA members from Kwara state Inaugurated today are Freshers, they have the highest percentage of freshers across the whole Federation.

6. Only 3 lawmakers Inaugurated in the 4th Assembly in 1999 are Inaugurated in the today's 9th Assembly in 2019.

7. Throughout his 4-year stay in the 8th Assembly, Senator David Mark did not contribute to any debate on the floor of the house and he was the only Senator that does not belong to any standing committee

8. Former Senate President David Mark is the longest Serving Senator in Nigeria history, quitting the Red Chamber last week after a 20 years stay. He is also Nigeria longest serving Senate President

9. Senator Ovie Omo Agege is the first Senators to win a re-election in Delta Central Senatorial District. He sponsored over 10 bills in the 8th Assembly, reportedly the most by any Senator of the 8th Assembly.